دانلود مقاله فارسی خرید هاست دایرکت ادمین vps آلمان خريد هاست دایرکت ادمین ارزان سرور اختصاصي هلند خرید وی پی اس خريد هاست سی پنل سفارش موشن گرافیک

نقد و بررسی فیلم «یکی میخواد باهات حرف بزنه»

کارگردان: منوچهر هادی

نویسنده : منوچهر هادی سعید دولتخوانی

بازیگران:

شهاب حسینی، حمیدرضا پگاه، آنا نعمتی، یکتا ناصر، مرتضی کوهی، شهین تسلیمی، مجید درستی، سارا اسماعیل پور با معرفی هانیه غلامی

خلاصه جریان :

یک سانحه رانندگی ، لیلا را ناچار به رویارویی مجدد با قدیم اش می نماید و این رویارویی او را در مواجهه با فراز نشیب هایی قرار می دهد.


دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی

منوچهر هادی را پیش از این با تهیه قرنطینه در سال ۱۳۸۶ و در مقام کارگردان می شناخیتم. هرچند دستیاری اصغر فرهادی در چهارشنبه سوری تبعاً برای او تجربیات ارزنده ای را می بایست به همراه می داشت. یکی می خواد باهات حرف بزنه! دومین ساخته اوست جهان ی پر امید هم آخرین اثر هادی است که هنوز به اکران عمومی در نیامده است. اما رمضان امسال (مرداد ماه ۱۳۹۱) هم نخستین تولید داستانی ی او روی آنتن رفت که خداحافظ بچه نام داشت با عدم اقبال مخاطبان مواجه شد که شکستی را در کارنامه این کارگردان جوان رقم زد.یکی می خواد باهات حرف بزنه! درامی ست اجتماعی که در آن به طور ویِژگزینشه به مقوله پیوند اعضا اشاره شده است؛ هرچند بر خلاف کلیشه ای که فیلم دیدنی های ارتباط با پیوند اعضا با آن دست و پنجه نرم می کنند – که همان دشواری والدین در اعطای رضایت است – منوچهر هادی این داخل مایه را با حوادثی دیگر پیوند زده از این حیث اثر قابل توجه ی را پدید آورده است.

شروع فیلم دیدنی در محیط سرسبز و با طراوت شمال است. خیلی زود وارد روند درگیری ها می شود کشمکش مادر دختر به عنوان سوژه محوری فیلم جالب بیان می شود. ناگهان بر اثر حادثه ای – که حقیقتاً از حیث غافل گیری اثرگذاری خیلی حائز توجه است – سوژه ی اصلی را پیش روی مخاطب قرار می دهد.

بعد از وقوع این حادثه، عملاً فیلم جذاب وارد فاز دوم می شود؛ به مفهوملیلا (با بازی آنا نعمتی) ناگزیر می شود به سمت قدیم اش برگردد علی رضا (با بازی حمیدرضا پگاه) که خواستگار لیلاست، در این بازگشت به عقب همراه او می شود. هرچند در فرازهایی به همین دلیل یارویی با قدیم ، لیلا تنهاست گویی تصمیم گرفته خودش به تنهایی این تنش شخصی را سر و سامان دهد و زخمی را که از سال های دور از زندگی مشترک با همسر سابقش مصطفی (با بازی شهاب حسینی) به تن داشته هم اکنون دوباره سر باز کرده ، به تنهایی التیام بخشد.از منظر داستانی باید گفت فیلم جذاب روایتی است سر راست و بدون هیایو که حوادث فرعی در آن زیاد به چشـم نمی آید. تعلیق گره در سوژه اصلی جریان تا میزانی است که توانسته بار فیلم دیدنی را به دوش بکشد. گیم ها متوسط از آب درآمده اند شخصیت ها به گونه ای هستند که می توان آن ها را باور کرد مابه ازاهای بیرونی شان را به خوب ی دید. ممکن است شاخص ترین گیم را بتوان به یکتا ناصر نسبت داد که اتفاقاً در سی امین جشنواره بین المللی فیلم جذاب فجر، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را جهت گیم در همین فیلم جذاب به دست آورد.

تدوین این فیلم جذاب مشترکاً به عهده هایده صفی یاری سپیده عبدالوهاب بوده است. در بخش های ابتدایی، شاهد نماهای کوتاه تر هستیم هرچه به بخش های پایانی فیلم دیدنی نزدیک می شویم، نماها به ذات داستان تقابل هایی که بین شخصیت ها شکل می گیرد، زیاد تر می شوند، ولی در کل نوعی ایجاز به چشـم می آید و کات میل کردن های سريع از خصوصیات ی بارز فیلم جذاب به شمار می آید.زاویه دوربین حرکت آن بدون هیچ گونه اغراق بی آن که بخواهد از قاب بیرون بزند، در خدمت فیلم جذاب است.هرچند در بخش های ابتدایی به ویژگی لوکیشن و زیبا یی های ویِژگزینشه طبیعت، نماهای باز بیش تری شاهد هستیم، ولی رفته رفته این نماهای باز کم تر می شود جز یکی دو مورد در اواسط فیلم جذاب ، مورد دیگری به چشـم نمی خورد.

به طور کلی اثری نسبتاً دست را می بینیم که هرچند به لحاظ بصری، فنی و تکنیکی و بازی ها اتفاق خارق العاده ای رخ نداده، ولی تمام چیز تقریباً در سطح متوسط اندکی رو به بالاست. انتها بندی فیلم جالب هم به شکلی کاملاً عادی مقبول از کار درآمده تمام چیز در خدمت همان داخل مایه ای است که محور تمام حوادث بود سرانجام به شکلی نیکو خوشایند به اتمام رسید.

یکی می خواد باهات حرف بزنه، ضمن آن که به خوب ی مقوله اهدای عضو را به دور از کلیشه های مرسوم بیان کرده ، فرصتی را جهت قضاوت و راستی آزمایی شخصیت ها و مخاطب فراهم آورده و به بهتر ی یادآوری می نماید که قضاوت های اخلاقی برخي وقتها چه قدر آسان به نظر می رسند، حال آن که فرسنگ ها از حقیقت دورند بیننده را در مقابل این پرسش اخلاقی قرار می دهد که آیا عفو می تواند از هزینه های گزافی که ممکن است در آینده هرکسی پدیدار شود، پیشگیری نماید یا نه اساساً اهمیت بخشیدن و انتقام را در مقابل اعتراف یا پنهان کاری به چالش می کشد و از این منظر می تواند فیلم جالب ی قابل قبول تلقی شود؛ هرچند این ریزه کاری های اخلاقی اجتماعی اش زیر سایه داخل مایه اهدای عضو زیاد فرصت نیافته تا هویدا شود.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

آشنایی با مبل و نیم ست تولیدی مبلمان اداری آدینا

آشنایی با مبل و نیم ست تولیدی مبلمان اداری آدینا یکی از ملزومات اتاق مدیران و بخصوص ...

دانلود فیلم سلام بمبئی ۱۰۸۰p

دانلود فیلم سلام بمبئی ۱۰۸۰p دانلود رایگان فیلم سینمایی ایرانی جدید «سلام بمبیی» ساخته قربان محمدپور سلام ...

ارزان ترین هتل های کیش کدامند؟

ارزان ترین هتل های کیش کدامند؟   با هر هدفی که به کیش سفر میکنید ...