دانلود مقاله فارسی خرید هاست دایرکت ادمین vps آلمان خريد هاست دایرکت ادمین ارزان سرور اختصاصي هلند خرید وی پی اس خريد هاست سی پنل سفارش موشن گرافیک

سیستم های پرداخت الکترونیکی

سیسـتم های پرداخت الکترونیکی عبارتند از ارسال پرداخت ها برروی یک شبکه عمومی جهت به دست آوردن کالا (الکترونیکی یا فیزیکی ) خدمات.


دریافت درگاه پرداخت اینترنتی

دریافت درگاه مستقیم بانکی,درگاه پرداخت مستقیم,ارائه درگاه بانکی,بهترین درگاه بانکی,درخواست درگاه بانکی|دریافت درگاه بانکی,گرفتن درگاه بانکی|درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه پرداخت,جهان پی,درگاه بانک,درگاه اینترنتی بانک,درگاه بانکی,درگاه پرداخت,دریافت درگاه پرداخت اینترنتی,درگاه مستقیم

همان گونه که می دانیم، پرداخت از طریق شبکه ها به خصوص اینترنت امنیت بالایی می طلبد، زیرا ارسال داده ها اطلاعات مالی از قبیل، شماره کارت اعتباری، شماره حساب، ارسال اطلاعات محرمانه مالی، ارسال کد رمز کلمه گذشتن هزاران اطلاعات محرمانه دیگر استرس و نگرانی های خیلی ی به دنبال می‌آورد این خود دلیل موجهی جهت ارزش بالایروش های ایجاد امنیت و انواع مختلف سیستم های پرداخت امن است.
● انواع سیسـتم های پرداخت الکترونیکی
برخي از سیستم های پرداخت الکترونیکی که امروزه روی اینترنت استفاده و یا توصیه شده‌اند، عبارتند از: سیـستم های مبتنی بر کارت اعتباری، سیستم های مبتنی بر چک الکترونیکی ، سیـستم های مبتنی بر پول الکترونیکی ، سیسـتم های ریز پرداخت، سیستم های مبتنی بر مزایده
۱) سیستم مبتنی برکارت اعتباری
همان گونه که می دانید کارت اعتباری به عنوان یکی از متداول ترین روش‌های پرداخت الکترونیکی در حال حاضر بیان شده است، از مهم‌ترین شرکـت هایی که در زمینه کارت اعتباری کار دارند می توان دو مجموعه بین المللیVisa و Master Card را نام برد. پروتکل هایی که در این سیـستم ها مورد مصرف قرار می گیرند حاوی SSL و SET و SEEP:
پروتکل SSL یا Secure Socket Layer بوسیله کمپانی Netscape Communications برای تهیه امنیت و محرمانگی بر روی اینترنت گسترش یافته است. این پروتکل از تصدیق اصالت در سمت سرویس‌ دهنده سرویس ‌گیرنده پشتیبانی می‌کند.
پروتکل SSL وابسته به فرد د است و به پروتکل‌هایی شبیه HTTP، FTP و telnet مجوز می‌دهد تا به‌صورت لایه‌ای برروی آن قرار گیرند. پروتکل SSL قادر است به توافق در مورد کلیدهای رمزنگاری نیز تصدیق سرویس‌دهنده قبل از تبادل اطلاعات بوسیله لایه‌های بالاتر كار نماید . پروتکل SSL، امنیت همه ت کانال انتقال را با مصرف از رمزکردن، تصدیق اصالت کدهای تصدیق پیام حفظ می‌کند.
SET یا Secure Electronic Transaction نیز پروتکل پرداخت را در سطح شبکة ارتباطی بین خریدار، فروشنده، بانک و دروازه پرداخت فراهم می‌کند. جهت مصرف از این پروتکل دارنده کارت اعتباری فروشنده می بایست گواهی باشند.
این گواهی‌ها از طرف مرجع گواهی صادر می‌شود. در طرف خریدار، باید نرم‌افزار SET نصب شده یک حساب کارت اعتباری که از SET پشتیبانی کرده و گواهی مورد‌نیاز را فراهم می‌کند، افتتاح شود. فروشنده نیز می بایست نرم‌افزار را نصب کرده آن را در ترکیب با یک نرم‌افزار مبتنی بر وب که ارایه خدمات فروش کالا را انجام می‌دهد، جهت مصرف مشتریان بر روی وب قرار دهد.
نرم‌افزار مورد مصرف توسط فروشنده اندکی پیچیده ‌تر است جهت چه که نیاز به برقراری رابطه با هر دو طرف خریدار دروازه پرداخت دارد.
● پروتکل ۳D-SECURE
این پروتکل بر مبنای مـدل ۳ –دامنه ای است که با مصرف از ارتباطات SSL بین ورودی های مختلف به شبکه های عمومی متصل می شود. این پروتکل به منظور ارایه یکروش آسان تر از SET که به راحتی پیاده سازی شود و به هیچ تراکنش SET نیاز نداشته باشد ارایه شده است. در این پروتکل Issuer موظف است Cardholder را به عضویت درآورده نام او را در یک سرور ACS جهت کنترل دسترس ی ثبت نماید ، در تراکنش خرید مسولیت تایید Cardholder ها به عهده Issuer است که این کار را با مصرف از مکانیزم های تایید اعتبار در ACS انجام می دهد. Merchantها در سمت می بایست component به نام Merchant Server Plug-in یا HPIرا پیاده سازی کنند.
● پروتکل SEEP
Secure Electronic Payment Protocol یاSEPP معین ات علنی و گیم است که توسط IBM، Netscape، GTE، Cyber Cash و MasterCard برای ایمن‌سازی تراکنش‌های کارت‌های بانکی برروی اینترنت گسترش یافته است. SEPP تجسمی از پروتکل PKI است که جهت تراکنش‌های HTTP در نظر گرفته شده با پرداخت‌های کارت‌های بانکی تطبیق یافته است. پیغام‌های SEPP به وسیله MIME ارسال می‌شود.
مجموعه هایی مانند Cyber Cash سرویسی برنامه ی ایجاد کرده اند که اطلاعات کارت اعتباری را از روی وب سایت بازرگان دریافت می نماید ، آن را به شکل داده های POS در می آورد و پس آن را به پردازشگر کارت اعتباری جهت پردازش واقعی می فرستد. این نرم افزار را POS مجازی (Virtual pos )می نامند.
این سیسـتم هم به مشتریان خود اجازه می دهد تا خریدهای امن خود را با مصرف از کارت اعتباری انجام دهند. این سیستم اکثرا اوقات برای خرید وفروش کالاهای فیزیکی به کار می رود.
۲) سیسـتم های مبتنی بر چک الکترونیکی
سیسـتم پرداختی مشابه چک است که زمانی که تراکنش انجام می شود پول ازحساب بانکی پرداخت کننده به حساب بانکی پرداخت شونده منتقل می شود.
پروتکل های این سیسـتم عبارتند از:
▪ پروتکل Netbill
▪ پروتکل NetCheque
۳) سیسـتم های مبتنی بر پول الکترونیکی
مطالعات زیادی جهت جایگزین کردن پول الکترونیکی به جای پول کاغذی صورت گرفته اما هنوز سیستم معین ی که بتواند تمام نیازها رابرآورده نماید طراحی نشده است. سیـستم های ارتباط عبارتند از:
▪ Ecash
▪ NetCash
۴) سیـستم های ریز پرداخت
جهت انجام دادن تراکنش های کم قیمت مانند گرفتن اطلاعات کوتاهی از یک روزنامه، گرفتن مظنه از قیمت سهام و نظایر آن از این سیستم استفاده می کنند. این سیستم به بی‌نیازی به سیسـتم های امنیتی و رمزنگاری (که ً گران می باشند ) هزینه را پایین آورده بار ترافیکی را نیز کاهش می دهد. سیسـتم های مرتبط عبارتند از:
▪ Millicent
▪ SubScrip
▪ MicroMint
۵) سیستم های مبتنی برمزایده
درسیـستم های مبتنی برمزایده فرض بر این بود که طرفین تجاری از وجود یکدیگر آگاه هستند می خواهند کالا یا وجوه را مبادله کنند. ولی موارد ی اتفاق می افتد که کمپانی کنندگان زیاد ی در مبادله می خواهند دخیل باشند اما از اهداف تجاری یکدیگر با خـبر نیستند (مانند مزایده ) در این گونه موارد از سیسـتم نامبرده مصرف می شود. سیسـتم مورد استفاده در این حالت X-Cash یا پول رقمی قابل اجرا است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

آشنایی با مبل و نیم ست تولیدی مبلمان اداری آدینا

آشنایی با مبل و نیم ست تولیدی مبلمان اداری آدینا یکی از ملزومات اتاق مدیران و بخصوص ...

دانلود فیلم سلام بمبئی ۱۰۸۰p

دانلود فیلم سلام بمبئی ۱۰۸۰p دانلود رایگان فیلم سینمایی ایرانی جدید «سلام بمبیی» ساخته قربان محمدپور سلام ...

ارزان ترین هتل های کیش کدامند؟

ارزان ترین هتل های کیش کدامند؟   با هر هدفی که به کیش سفر میکنید ...