دانلود مقاله فارسی خرید هاست دایرکت ادمین vps آلمان خريد هاست دایرکت ادمین ارزان سرور اختصاصي هلند خرید وی پی اس خريد هاست سی پنل سفارش موشن گرافیک

کانون های اندیشه

تعاریف مفهوم ها اولیه

یک کانون اندیشه ، سازمان یا گروهی است که بر روی حل یک مسئله ویِژگزینشه یا انجام وظیفه معین در حوزه علوم، جامعه یا تکنولوژی متمرکز شده است. هدف کانون اندیشه درگیر شدن در موضوعات چالش هایی است که فراتر از میزان توانایی های افراد یا گروه های متخصصین متوسط است . مطالعات درازمدت عمیق نحوه کاری کانون های اندیشه است ]۱[.


دنیای تکنولوژی

اخبار تکنولوژی,دنیای تکنولوژی,اخبار فناوری

در ادبیات فارسیبقیه واژگانی که برای کانون اندیشه بکار می رود عبارتند از اندیشگاه، مرکز مطالعات استراتژیک و مخزن فکری.

واژه کانون اندیشه ٌ به سازمانهایی اطلاق می شود که نظریه پردازان اندیشمندان را بخدمت می گیرند تا برای موارد کلان، تحلیلها دستورالعمل هایی برای سیاست گذاری فراهم نمایند. کانون های اندیشه در ایالات متحده نقش مهمی در شکل دادن به سیاست خارجی و کشوری ایفا می کنند. بعنوان مثال مقوله ای مانند دفاع موشکی ملی در بین کانونهای اندیشه به مباحثه گذاشته شده نتایج آن در تصمیمات حکومتی تاثیر می گذارند. پشتوانه مالی این سازمانها اکثرا از جانب اعطاکنندگان کمک بخش خصوصی تامین شده اعضای کانونهای اندیشه آزادی فکری زیادتری نسبت به اشویِژگزینشه شاغل در سازمانهای حکومتی دارند.

در جمهوری خلق چین تعدادی کانون اندیشه وجود دارد که بوسیله سازمانهای حکومتی پشتیبانی می شوند، لیکن ساختار اداری آنها همچنان غیر رسمی باقی مانده است تا اعضای آن بتوانند آزادانه به توصیه ایده های بپردازند. در واقع بیشتر دیپلماسی عملی بین چین و ایالات متحده، شکل مبادلات آکآدم یک بین اعضای کانونهای اندیشه این دو کشور را پیدا کرده است.

برخي رویدادهای مهمی که نتیجه کار کانون های اندیشه بوده است عبارتند از:

· ابداع بمب اتمی

· رابطه بین آدم دلفین ها

· اینترنت وب جهان گستر

· برخي از برنامه های فضای ی ایالات متحده

· مشاهده از راه دور[۱]

· هواشناسی جهان ی

· حمله سال ۲۰۰۳ به عراق

· واسط کاربر ی گرافیکی (GUI)

انتقادات مرسوم در مورد عملکرد کانونهای اندیشه

منتقدینی چون رالف نیدر[۲] چنین اظهار کرده اند که ماهیت سازمان خصوصی که از کانونهای فکری پشتیبانی مالی بعمل می آورد، ممکن است بر دستاوردهای آنها تاثیر گذاشته و آنها را به سمت و سوی خاصی متمایل سازد. برخی نیز چنین ایراد می کنند که اعضای این کانونها تمایل به ترویج و انتشار آن دسته از نتایج علمی دارند که تضمین کننده جریان پشتیبانی مالی از طرف اعطا کنندگان هستند .

برخي منتقدین از این نیز پیشتر می روند و چنین اظهار می کنند که کانونهای فکری چیزی بیش از وسائل های تبلیغاتی در جهت پیشبرد نظریات ایدئولوژیکی سازمانهای موسس آنها نیستند. از نظر آنان بیشتر کانونهای اندیشه که در مراکز دولتی جای دارند، صرفا جهت تحمیل عقاید مطلوب شرکت های خصوصی بزرگ بوجود آمده اند. مثالهایی که این صاحبنظران ارائه می کنند جمله است از دعوت سیاستمداران به میهمانی صرف ناهار در محل کانونهای اندیشه ، تا بدینوسیله نتایج پژوهشی که از طرف اعضا به آن سیاستمداران ارائه می شود در جهت منافع عمومی بنگاه های اقتصادی بزرگی همچون مایکروسافت عمل نماید. لیکن اینگونه ارتباطات هیچ وقت فاش نمی شود. مثال دیگر گزارشات پژوهشی شرکت RAND در مورد سیـستم دفاع موشکی ملی می باشند که منجر به افزایش سرمایه گذاری در آن دسته از کالاها نظامی گشتند، که توسط حابین مالی این شرکت تولید می شوند. معافیت های مالی در نظر گرفته شده جهت این کانونهای فکری باعث می شود که از منابع مالی خود خوبتر مصرف کنند.

همه سازمانهایی که را کانون فکری می نامند، بطور دقیق از تعاریف گفته شده در بالا پیروی نمی کنند. سازمانهای بازاریابی یا ارتباطات عمومی، بویژه با هویت بین المللی، بعضی وقتها اوقات خود را کانون فکری می نامند. با این عمل علاوه بر حفظ اعتبار سنتی خود، چهره ای مدرن از خود نشان می دهند.

کمپانی مایکروسافت تقریبا دوجین از کانون های فکری[۳] را تحت پشتیبانی مالی گرفته است. وظیفه این کانونها انتشار گزارشات پژوهشی است که برنامه های با کد منبع باز و در دسترس را مورد حمله قرار می دهند، بدین امید که سیر موفق یت و تمام گیر شدن آنها را نماید سازند. نرم افزار های با کد منبع باز همچون سیـستم علت لینوکس همواره رقیب اصلی کالاها مایکروسافت با کد پنهان رمز شده بوده اند ]۲[.

کانون های اندیشه در ایالات متحده

وضعیت کنونی

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ کانون اندیشه در ایالات متحده وجود دارد که بیش از نیمی از آنها توسط دانشکده ها تاسیس شده اند. آنهایی که فاقد هرگونه وابستگی به دانشکده ها می باشند (و تنها حدود ۱۰۰ تا از آنها در واشنگتن واقع شده اند) می توانند به سه دسته اصلی طبقه بندی شوند:

الف) کانون هایی که به یکی از دو حزب سیاسی عمده یا ایدئولوژی مربوط به آنها وابسته اند. این موسسات یک پروگرام سیاسی ویِژگزینشه را دنبال می کنند. چند مثال عبارتند از بنیاد هریتیج و موسسه اقتصاد آمریکا (AEI) (محافظه کار)، موسسه بروکینگز موسسه خط مشی اقتصادی (EPI) (لیبرال).

ب) کانون هایی که از نظر سیاسی خنثی متوازن انگاشته می شوند و نقد گرانی از هر دو طیف سیاسی محافظه کار (جمهوری خواه) و لیبرال (دمکرات) در خود دارند، مانند مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS).

پ) کانون هایی که بر یک مورد سیاسی یا منطقه جغرافیایی ویِژگزینشه تمرکز دارند. مانند موسسه اقتصاد بین المللی (IIE)

زمینه های اصلی پژوهش

بیشتر کانون های فکری بزرگ گستره وسیع ی از موضوعات سیاسی را در زمینه داخلی و بین المللی پوشش می دهند. بعنوان مثال AEI بر اقتصاد، تجارت رفاه اجتماعی، سیاست های حکومتی، روابط بین الملل سیاست امنیتی تمرکز دارد. شرکـت RAND پژوهش هایی را در زمینه امنیت ملی، علوم و تکنولوژی دنبال می نماید . مثالهای دیگری از گستره وسیع مباحث دنبال شده توسط این کانون ها عبارتند از تحلیل بخش های اقتصادی مانند صنعت مخابرات، پروگرام های منطقه ای مانند مطالعات آسیایی.

ساختار و قوت آدم ی

بعنوان یک قاعده، کانون های اندیشه بزرگ ایالات متحده تحت سرپرستی رئیس یا مدیر اجرایی ابیشتر شدن هدایت می شوند که مسئول مدیریت هر روز است (مدیریت پروژه ها، اعمال دستورالعمل های سازمان و انتصاب کارکنان نو ). این شخص در مساوی هیئت امنا یا هیئت مدیره پاسخگو است . این شخص توسط گروهی از معاونین یا مدیران پژوهشی دستیاری می شود. هیئت مدیره اکثرا از چهره های شاخص بخش های اقتصادی کشور، کارمندان اافزایش دولتی سابق، اعضای کنگره و در برخی هم اکنون ت افرادی ازبقیه کانون های اندیشه تشکیل شده است. بیشتر کانون های اندیشه دارای یک هیئت مشاوره نیز هستند .

بازاریابی و روابط عمومی

وظیفه اصلی کانون های اندیشه بزرگ در ایالات متحده تولید دانش و فراهم ساختن اطلاعات برای نخبگان سیاسی و اقتصادی و نیز عموم جامعه است . جهت نیل به این مقصود آنهاآموزش های متعددی را بکار می گیرند:

الف) سخنرانی و نشست های تخصصی: کانون های فکری تلاش آگاهانه ای در جهت رابطه با مخاطبین خود از طریق سخنرانی، سمینار، کنفرانس نشست های تخصصی می نمایند. بعنوان مثال CSIS در سال بیش از ۷۰۰ رویداد از اینگونه در برنامه خود دارد.

ب) انتشارات: کانونهای فکری بزرگ اکثرا ٌ انتشارات وسیع ی به شکل چاپی و الکترونیکی هستند . یکی از مهمترین وسائل های یک کانون فکری وب سایت آن است. وب سایت کانون بزرگ حاوی گزارش کنفرانس پروگرام ها، نقد های اجمالی، خلاصه کتب، زندگینامه متخصصین خود گاهشمار رویدادها هستند .

پ) رسانه های جمعی: اخبار کار های کانون های فکری اکثرا انعکاس وسیع ی در رسانه های می یابند.

ت) رابطه با سازمانهای حکومتی: کانون های فکری ایالات متحده اکثرا رابطه نزدیکی با اعضای کنگره و مقامات حکومتی دارند. متخصصین این کانون ها بطور مرتب گزارش کار های خود را به استحضار اعضای کنگره و مقامات حکومتی می رسانند. همين طور مقامات حکومتی برای حرف در کانون ها بطور همیشگی دعوت صورت می پذیرد.

شیوه تامین منابع مالی کانونهای فکری در ایالات متحده

کانون های فکری در جستجوی کمک های مالی از صنایع، مجموعه های چند ملیتی و بنیادها و بالاتر از تمام افراد شاخص بخش خصوصی می باشند . بیشتر از ۹۰ درصد منابع مالی کانون ها از این طریق تامین می شود. ده درصد بقیه را درآمد حاصل از فروش انتشارات حق عضویت دریافتی جهت شرکـت در نشست های علمی تشکمیل می دهد ]۳[.

معرفی معروف ترین کانون اندیشه جهان : شرکـت RAND

تاریخچه پیدایش RAND به وقت جنگ جهان ی دوم باز می گردد. موسس اصلی این کمپانی ژنرال قوت هوایی آمریکا، اچ. آرنولد بود که در گزارشی به شورای جنگ ارزش مصرف از منابع علمی و صنعتی در گسترش تجهیزات و فنون نظامی را یادآور شد. بدین ترتیب با دستیاری برخي از پژوهشگران شاغل در M.I.T. کمپانی های هواپیمایی، کانون اندیشه RAND را پی ریزی کرد. مهمترین دستاوردهای علمی این کمپانی در طول حیات کاری آن عبارتند از:

۱۹۴۶: امکان سنجی ماهواره گردنده در مدار زمین

۱۹۵۰: تحقيق اصولی در مورد اتحاد جماهیر شوروی

۱۹۵۴: گسترش ماهواره های جاسوسی (کرونا)

۱۹۶۲: ابداع تکنولوژی packet switching که بذر پیدایش اینترنت بشمار می رود.

۱۹۶۴-۱۹۶۶: شناسایی چالش های امنیت رایانه

۱۹۷۲: بزرگترین کار مطالعاتی در زمینه بهداشت در طول تاریخ

۱۹۷۲: بانک اطلاعاتی تروریسم، مستندسازی تهدیدات ملی

۱۹۷۶: مدیریت منابع آب در هلند

۱۹۷۸: تعیین معین ات مجرمین شغلی

۱۹۸۴:روش جایگزینی برای حل اختلاف، تعرفه ها و فوائد

۱۹۸۷: هزینه های امپراطوری شوراها، پیش بینی فروپاشی شوروی

۱۹۹۵: گسترش ناتو، نقش ها و ماموریت های نو

۱۹۹۹: طرحهایی جهت امنیت کشور

۲۰۰۳: پروژه ویرایش نظام راهنمای ی قطر

در حال حاضر زمینه های پژوهشی اصلی این شرکت عبارتند از:

عدالت مدنی
روش
انرژی محیط زیست
بهداشت سلامت ی
روابط خارجی
امنیت ملی آمریکا
جمعیت طول عمر
ایمنی عمومی
علوم تکنولوژی
حمل و نقل زیرساختارها

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

bigtheme
x

شاید بپسندید

آشنایی با مبل و نیم ست تولیدی مبلمان اداری آدینا

آشنایی با مبل و نیم ست تولیدی مبلمان اداری آدینا یکی از ملزومات اتاق مدیران و بخصوص ...

دانلود فیلم سلام بمبئی ۱۰۸۰p

دانلود فیلم سلام بمبئی ۱۰۸۰p دانلود رایگان فیلم سینمایی ایرانی جدید «سلام بمبیی» ساخته قربان محمدپور سلام ...

ارزان ترین هتل های کیش کدامند؟

ارزان ترین هتل های کیش کدامند؟   با هر هدفی که به کیش سفر میکنید ...